Vila Košťál Baba

Lokace Praha
Realizace 2018
Projekt 2015
Užitná plocha 360 m2
Fotografie Filip Šlapal
Autoři Magdalena Rochová
  Radek Jaroušek 
Spolupráce Tomáš Hrubeš
  Radek Brandejs
  Lukáš Vítek
  James Horner - finální návrh zahrady
  Luciano Giubbilei
  Martina Forejtová - studie zahrady

Vila Košťál č.9 byla postavena v Osadě Baba, která je příkladem funkcionalistické architektury v Čechách. Jedná se o jedinečnou lokalitu ztvárňující ideje bydlení 30.let 20.století. Plánování osady se datuje od roku 1928 – 1932. Výstavba domů a zaplňování osady probíhá v etapách. V první etapě 23 domů do roku 1932 a v letech 1933-34 vzniká 5 dalších vil včetně VILY KOŠŤÁL. Vila byla realizována až po ukončení výstavy, ale byla logickým pokračováním. Dům byl navržen architektem Františkem Kerhartem a byl postaven v letech 1933 -1934 pro rodinu Jana Košťála.

Dům a zahrada byly před rekonstrukcí ve velmi špatném stavu. Při návrhu jsme se snažili o co nejcitlivější přístup, respektovaní návrhu architekta Františka Kerharta a myšlenek funkcionalismu. Při navrhování rekonstrukce jsme měli tři hlavní záměry - propojit dům se zahradou, výrazně neměnit hmotu domu a fasády, zachovat při výměně oken jejich subtilnost, pro tyto domy typické, bohužel při rekonstrukcích vytrácejících se. Při studiu v archivech, jsme našli víc verzí původních plánu, díky kterým jsme si byli jisti našimi úpravami.

Východní rozlehlá zahrada s terasami nebyla v kontaktu s obytnou částí, nově jsme ji tedy propojili se zahradou velkým oknem. Terénní nerovnosti hlavně před domem v jižní části pozemku a kvalita východních teras v úrovni obytného patra byly nevyhovující. Upravili jsme jižní část zahrady a propojili s domem, vzniklo tak polozapuštěné patio s vodním prvkem a schodištěm do východní části zahrady. Navrhli jsme drobnou úpravu hmoty domu ve velikosti střešní části původní prádelny se sluneční terasou. Prádelnu jsme mírně rozšířili, tím mohla vzniknout ložnice s výhledy na Prahu.

Původní stav dispozic byl v některých částech interiéru poznamenán zásahy a rozdělováním na více bytů z let minulých. Dispozice jsme vyčistili, strukturu využití pater a pozice schodiště jsme zachovali. Díky konstrukčnímu systému domu jsme hlavní obytné patro celé propojili. V interiéru jsme chtěli materiálově zachovat čistotu, jednoduchost a funkcionalistický duch domu.

Velké díky patřím klientům a jejich detailnímu a estetickému cítění.

 

 

Zobrazit celý text